Historia stołu w zarysie 0
Historia stołu w zarysie
„Głównym wymogiem w kształtowaniu mebli jest użyteczność, a forma

 artystyczna powinna rozwinąć się z celowego przetworzenia materiału”

                                                                                        Gyula Kaesz - Meble stylowe  

W obecnych czasach z internetu możemy dowiedzieć się wszystkiego. Jednak każdy z nas jest indywidualistą, ma własne wyobrażenie, szukając mebli do swojego domu, mieszkania, biura czy gabinetu. 

Zanim wybierzemy odpowiedni stół dla siebie, przeglądamy wiele ofert, oglądamy pisma wnętrzarskie, korzystamy z dostępnych podpowiedzi. Wybór odpowiedniego stołu przybiera formę misji. A gdy już dokonamy wyboru, warto wiedzieć jakie znaczenie ma wybrany przez nas mebel. Podziwiając jego piękno i funkcjonalność będziemy jeszcze wiedzieć coś więcej o jego znaczeniu przez wieki w codziennym życiu.

W dzisiejszych czasach zaopatrzeni w obszerną wiedzę na temat co jest modne, jak wybrać najlepszy stół, jak zachwycić kształtem i stylem, nie zapominajmy, że stół to najważniejszy mebel w domu. Pełni nie tylko rolę dekoracyjną, ale od zawsze zajmował centralne miejsce w pomieszczeniu. Przede wszystkim jest symbolem domowego ogniska.

To mebel bardzo funkcjonalny i uniwersalny, może służyć do wielu czynności, wielu osobom. Przy nim siadamy do wspólnego posiłku, gromadzimy się przy rodzinnych okazjach, spotykamy się, aby omówić rodzinne tematy, by zadecydować o ważnych sprawach. Przyjmujemy przy stole naszych klientów, podpisujemy ważne dokumenty, które zmieniają naszą przyszłość. Stół od zawsze był, i nadal, jest miejscem spotkań. Ten mebel jednoczy, pozwala zbudować i utrzymywać międzyludzkie więzi, nie tylko rodzinne, ale również przyjacielskie. W bardzo dalekiej przeszłości był to z pewnością kamień czy pień drzewa. Później kamień ociosano, a drzewo ścięto i mebel, o którym mowa przez wieki przyjmował różną formę.

Jako pierwsi płaskie kamienne płyty układali na jednej lub trzech nogach starożytni Egipcjanie, ale nikt przy tym stole nie siadał. Służyły one bowiem wyłącznie do ozdoby i podkreślania zamożności. Zaś na marmurowy i jeszcze droższy drewniany blat mogli sobie bowiem pozwolić wyłącznie najbogatsi. Ale nawet oni spożywali posiłki z ozdobnych mis i talerzy rozkładanych na posadzkach. Do celów bardziej praktycznych wykorzystywali niskie stoliki Chińczycy. Nie jadali przy nich ale służyły im one do pisania i malowania - ówczesne biurka, stoły kreślarskie czy sztalugi  Drewniane polerowane i pokryte fornirem, przy których można było zasiąść do posiłku czy rozmów, wynaleźli Grecy. 

Często w dziejach, jak i dzisiaj, przy produkcji tego mebla wzorujemy się na formach i stylach. Czerpiemy z pradawnych wzorców, wybieramy to, co z nich najlepsze i modyfikujemy je, aby uzyskać obecną formę.                

Historia pokazuje nam jak ten ważny pod każdym względem mebel kształtował się, aby w obecnych czasach służyć nam w życiu codziennym, nadawać mu sensu, zachwycać, kształtować i upiększać wnętrza, w których się znajduje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl