Lustro, historia niezwykła ! 0
Lustro, historia niezwykła !

Skąd się wzięło lustro, czyli historia zwykłego przedmiotu o niezwykłych właściwościach!

Pierwsze lusterka powstały ok 1000 lat p.n.e. Lustro należy do jednych z najstarszych wynalazków ludzkiej cywilizacji. To niezwykły i magiczny przedmiot. Jego powierzchnia odbija i skupia światło, co sprzyja uzyskiwaniu efektu powiększania przestrzeni, bogactwa i szczęścia. Jak z większością przedmiotów użytku codziennego, nie zastanawiamy się skąd się wzięły. Po prostu są. Ten niezbędny przedmiot, który jest częścią wyposażenia każdego domu czy mieszkania, ma niezwykle ciekawą historię, magiczne znaczenie i bardzo szerokie zastosowanie. Jest elementem wyposażenia niemalże każdego mieszkania, czasami spełnia podstawowe zadania, pozwala na sprawdzenie swojego wizerunku, innym razem funkcje praktyczne i estetyczne. Ale jest przede wszystkim idealną ozdobą mieszkania, dopełniając wystrój, optycznie je powiększając lub nawet je doświetlając. W codziennym użytkowaniu nie doceniamy jego istnienia, a przecież nie zawsze wyglądało tak, jak obecnie. Dzisiejsza forma lustra jest efektem ciągłych udoskonaleń przez stulecia. Jego odkrycie było ściśle powiązane z ingerencją starożytnych bogów i ich magicznych mocy. Nie zawsze odbijało dokładnie rzeczywistość. Dzięki naszym przodkom, prekursorom możemy przeglądać się w gładkiej tafli szkła, która idealnie odzwierciedla rzeczywistość. Używając szkła możemy tworzyć doskonałe, zadziwiające kształty, które w obecnych czasach stają się przedmiotem o artystycznym wyrazie.

Odbicie w wodzie, po prostu!

Za pierwsze zwierciadła posłużyły człowiekowi kałuże, jeziora i rzeki, prawdopodobnie już wtedy pojawiła się potrzeba stworzenia czegoś co dawałoby podobny efekt. Wizerunkom w nim odbijanym przypisywano niezwykłe i magiczne moce. Każdy z nas pamięta ze swojego dzieciństwa, gdy przeglądał się w kałuży, dziwiąc się kto to taki! Jednak już przedstawiciele najstarszych cywilizacji mieli swoje lusterka, które tworzone były z polerowanych kamieni w szczególności doskonały efekt polerowania można było uzyskać polerując kamienie półszlachetne i szlachetne. Indianie, Majowie i Inkowie szlifowali kamienie tak precyzyjnie, że przypominały idealnie wypolerowaną stal. Ich następcy używali już stopów metali. Chińczycy i Egipcjanie tworzyli lusterka z polerowanego brązu i miedzi, nie rzadko zdobiąc je pięknymi ornamentami. W drodze doskonalenia tego przedmiotu pojawiało się zapotrzebowanie na zwierciadła wykonywane ze srebra i złota, które były oznaką statusu i bogactwa. Niestety nawet użycie tych metali szlachetnych wciąż nie dawało idealnej jakości odbicia. Proces doskonalenia trwał nadal.

Prawdziwie szklana era!

Pierwsze małe szklane lustra wykonali Rzymianie – już w I w. n.e. Jednak wcale nie stały się one powszechne. O tej metodzie wytwarzania luster zapomniano na kilkaset lat. W X-XI w. wyrabianiem szklanych luster zajęli się zamieszkujący Hiszpanię muzułmanie. Niełatwo jednak było przekonać średniowieczną Europę do tego pomysłu – wciąż bardziej popularne były lustra wykonane z polerowanych metali; brązu lub miedzi. Poważne zmiany nastąpiły w XIII wieku, kiedy to produkowane na południu Niemiec szklane lustra, wysyłane były do Europy, głównie do Włoch. I to właśnie Włosi eksperymentując z użyciem stopów rtęci stworzyli przejrzyste szkło. Wenecjanie wiedli prym w produkcji luster, których zapragnęła cała Europa. Dzięki Ludwikowi XIV mamy lustra większych rozmiarów. To on w XVII wieku sprowadził do Paryża ekspertów z Wenecji, którzy wraz z miejscowymi rzemieślnikami zaczęli wytwarzać większe szklane zwierciadła. Wtedy właśnie powstały francuskie huty szkła. Europejscy klienci wybierali teraz francuskie i angielskie wyroby. Pomimo, że wtedy Włosi zeszli na dalszy plan w tej dziedzinie do dzisiaj Wenecjanie kojarzą się z produkcją szkła i luster. Wiek XIX to czas, kiedy szkło i lustra stały się produktem przemysłowym, produkowanym na dużą skalę. Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez luster, mamy małe podręczne lusterka w torebkach, w samochodach, używamy ich nie tylko w łazience, ale też przedpokoju, salonie czy garderobie. W wielkie lustra wyposażone są sale do tańca i siłownie. Zawsze chodzi o to samo, przeglądamy się w nich mimochodem. Historia zwierciadła jest bardzo długa, przez wiele wieków nie odbijały one idealnie rzeczywistości. Tym bardziej powinniśmy docenić lustra, które mamy obecnie dostępne, możemy cieszyć się ich użytkowaniem i podziwiać je za różnorodność kształtów.

Wybierz wyjątkowy typ i kształt lustra ! SPRAWDŹ!

https://mebleonedesign.pl/lustra 

CIEKAWOSTKI

Lustro fenickie!

Lustro fenickie, nie rzadko mylnie nazywane lustrem weneckim, to odmiana lustra która odbija część światła, a drugą część przepuszcza, pomijając światło pochłonięte i rozproszone. Zazwyczaj umieszczone jest pomiędzy dwoma pomieszczeniami - jedno z nich jest przyciemnione, a drugie jasno oświetlone. Ta szyba pokryta cienką warstwą metalu o grubości zaledwie kilku atomów pozwala, aby osoby znajdujące się w jasno oświetlonym pomieszczeniu widziały własne odbicie, zaś światło z pokoju ciemnego, które również przechodzi do pokoju jasnego, dla oka ludzkiego, które widząc znacznie jaśniejsze odbicie z jasnego pokoju nie dostrzega tego światła. Natomiast w ciemnym pomieszczeniu światło przechodzące przez lustro ma znacznie większe natężenie w porównaniu do światła odbitego, więc osoby znajdujące się w nim mogą swobodnie obserwować jaśniejsze pomieszczenie jak przez szybę. Dla wzmocnienia efektu lustra fenickiego używa się czasem szyb przyciemnianych. W takim wykonaniu warstwa odbijająca znajduje się po stronie pokoju jasnego. Światło biegnące z pokoju ciemnego jest dodatkowo tłumione przez tę szybę, więc jest jeszcze mniej widoczne z pokoju jasnego. Najbardziej znanym użyciem lustra fenickiego są okazania świadkom osób podejrzanych.

Lustra w windach, dlaczego?

To nie przypadek, że w niemal w każdej windzie znajdują się lustra. Dzisiaj nie zastanawiamy się nad tym. Po prostu wpatrujemy się w nie, sprawdzając czy dobrze wyglądamy, poprawiamy włosy, części garderoby, obserwujemy innych ludzi wsiadających do windy. Jednak po co one tam są? Nie znalazły się one tam przypadkiem. Ich obecność spowodowana jest czynnością, której wszyscy nie znosimy: bezczynnego czekania. Gdy w czasach powojennych zaczęły powstawać pierwsze wysokie budynki i konieczne były w nich windy, które niestety nie były zbyt szybkie. A droga z góry na dół czy odwrotnie trwała dość długo, irytowała użytkowników. Więc aby czymś zająć zniecierpliwionych użytkowników, zainstalowano lustra, w których mogli się przejrzeć, poprawić wygląd przed ważnym spotkaniem, czy po prostu poobserwować innych korzystających z windy. Dzisiaj robiąc sobie selfie, pomyśl z jakiego powodu zostały tam zainstalowane. Bo dzięki temu, że wtedy zostały tam zainstalowane lustra, mała przestrzeń windy stała się optycznie większa i rozjaśniona.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl