Wybieramy odpowiedni stół 0
Wybieramy odpowiedni stół

Różne kształty i rodzaje stołów do wyboru. Jaki wybrać?

Stół to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu, który zwykle kupujemy na lata. Ważne więc, aby przy jego wyborze postawić zarówno na aspekty funkcjonalne, jak i na sam design. Jaki stół wybrać, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca? A jaki sprawdzi się w obszernym pomieszczeniu?

Jeżeli zależy nam na jego trwałości, na tym, by dobrze komponował się z panującym już wystrojem pomieszczenia, a także aby go nie przytłaczał, musimy zwróć uwagę przede wszystkim na jego rozmiar, ale również na kształt oraz materiał, z którego został zrobiony. Wszystkie te czynniki mają niebagatelne znaczenie. Należy zacząć od dokładnych pomiarów przestrzeni, jaką dysponujemy oraz zadecydować, jaki styl będzie odpowiedni, a kształt stołu zadecyduje o ostatecznej funkcjonalności całego wnętrza.

Stół okrągły

To mebel, który wyjątkowo będzie się prezentował przede wszystkim w większych pomieszczeniach – głównie ze względu na to, że najlepiej, aby był umieszczony w centralnym miejscu takiego pomieszczenia. W ten sposób będzie mógł być w pełni wykorzystany. Na pewno nie zaprezentuje się zbyt dobrze ustawiony np. pod ścianą. Niewątpliwą zaletą okrągłego lub owalnego stołu jest to, że każda z osób, która przy nim zasiądzie będzie miała równie ważne i wygodne miejsce. W historii mamy kilka przykładów okrągłych stołów. Okrągły Stół – symbol spotkania, na którym wszyscy są równi i starają się w zgodzie rozwiązywać spory. Nawiązuje on do mitu o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Okrągły stół pojawił się w historii czterech państw: Niemiec (1933, choć wcale nie był okrągły)), Polski (1989), Bułgarii (1990) i Ukrainy (2004 i 2013). Dodatkowo opływowy kształt sprawia, że taki stół jest bezpieczniejszy, w szczególności dla domów, w których są małe dzieci.

Stół prostokątny lub kwadratowy

To najbardziej popularne kształty stołów. Pasują zarówno do mniejszych, jak i do większych pomieszczeń. Świetnie prezentują się ustawione w centralnej części jadalni, salonu czy kuchni. Doskonale odnajdą się także ustawione pod ścianą. Takie kształty będą pełnić wiele funkcji. Nadają się zarówno do spożywania przy nich posiłków, jak i do pracy, gdy przyjmują formę biurka. Przy stole w o kształcie prostokąta, nie każde miejsce, jest tak samo komfortowe. Na przykład osoby siedzące po jego przeciwległych stronach mogą mieć trudność w prowadzeniu swobodnej rozmowy ze względu na dzielącą je odległość, to w szczególności dotyczy długich stołów. Bardzo długie stoły szczególnie sprawdzają się w ogromnych często zabytkowych pomieszczeniach, w salach konferencyjnych, podczas organizowania biesiad, wesel i innych zbiorowych imprez.

Stoły rozkładane, doskonałe rozwiązanie, gdy brakuje miejsca

Gdy twoja jadalnia czy salon są niewielkich rozmiarów lub stanowią integralną część kuchni wtedy wkracza niezawodny stół rozkładany. To idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń. To także doskonały pomysł dla osób, które bardzo rzadko podejmują gości. Gdy na co dzień domowników jest niewielu i gdy cenisz sobie swobodę i przestrzeń - możesz po prostu złożyć blat do jego podstawowych rozmiarów. A gdy planujesz spotkanie rodzinne lub po prostu, gdy szybko potrzebujesz dodatkowego miejsca na stole by wykonać rysunki dużych formatów, skroić coś do uszycia, możliwość rozłożenia stołu jest niezastąpiona.

Rodzaje stołów, co masz do wyboru?

Niebagatelną rolę w wyborze stołu odgrywa materiał, z którego jest wykonany. Wybierając, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie stołu. Czy będziemy przy nim wyłącznie spożywać posiłki, a może również je przygotowywać? Czy stół ma posłużyć także jako miejsce do pracy? Czy w natłoku codziennych spraw znajdziemy czas na jego częste czyszczenie? Warto to przemyśleć, aby dokonać idealnego wyboru!

Stół z naturalnego drewna

Lite drewno należy do najtrwalszych, a zarazem najbardziej eleganckich surowców do produkcji mebli. Jeżeli zdecydujemy się na naturalne drewno warto postawić na solidne i trwałe gatunki, takie jak dąb, buk czy jesion. Są bardzo trwałe i wyjątkowo piękne. Drewno to materiał w 100% ekologiczny i unikatowy. Drewniane blaty są podatne na zarysowania, ale można je usunąć za pomocą szlifowania i ponownego pokrycia warstwą ochronną. Wysłużony, stary drewniany stół po odpowiedniej renowacji może otrzymać drugie życie i posłuży jeszcze wiele lat. W ostatnim czasie wiele osób podejmuje się samodzielnie odnowić czy odświeżyć taki stół. A jak je pielęgnować? Wszystko zależy od sposobu jego wykończenia. Olejowane blaty wymagają więcej uwagi. Na co dzień wystarczy je przetrzeć miękką ściereczką, ale co jakiś czas (2-3 miesiące) wymagają olejowania. Mniej pracochłonna jest pielęgnacja blatów lakierowanych. W tym przypadku wystarczy regularne przecieranie mebla.

Stół z blatem laminowanym

Blaty laminowane, wykonane z płyty wiórowej lub płyty MDF, mogą być także pokryte akrylem. Mają one jedną ważną zaletę – są lekkie. Zdecydowanie lżejsze od ciężkich dębowych blatów, przez co taki stół z łatwością można swobodnie przesunąć, a w razie potrzeby nawet przenieść do drugiego pomieszczenia, w zależności od potrzeb. Stosunkowo niska cena oraz łatwość utrzymania w czystości decydują, że takie stoły cieszą się ogromną popularnością.

Stół z blatem szklanym

Stół ze szklanym blatem doskonale sprawdzi się w nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych aranżacjach. Szklany blat jest elegancki i praktyczny, zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, które optycznie powiększy. Szkło ma jednak kilka wad. Ze względu na to, że łatwo ulega zabrudzeniom, widać na nim ślady palców, czy kurz, wymaga więcej uwagi, jeżeli chodzi o jego utrzymanie w czystości. Nie zmienia to jednak faktu, że to zdecydowanie bardzo efektowny element wystroju każdego wnętrza, w którym zagości.

Ile przestrzeni przy stole potrzebujesz?

Przy wyborze stołu warto pamiętać o zachowaniu następujących odległości, które gwarantują wygodę wszystkim siedzącym osobom przy stole i że standardowa wysokość stołu powinna wynosić ok. 74-76 cm.

- 70-80 cm wolnej przestrzeni od ściany,

- 60 cm długości i 40 cm szerokości blatu na jedną osobę,

- 20 cm odstępu pomiędzy siedzącymi osobami.

Wybierz stół zaprojektowany dla Twoich indywidualnych potrzeb.

SPRAWDŹ!

https://mebleonedesign.pl/stoly-szklane 

https://mebleonedesign.pl/stoliki-lawy-szklane

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl