Historia krzesła 0
Historia krzesła

Świadomość formy

Coraz więcej ludzi interesuje się w naszych czasach kształtowaniem swego najbliższego otoczenia. Mieszkanie, meble i piękne przedmioty użytkowe przyciągają powszechną uwagę. Nowe meble ze swymi nowoczesnymi formami są może bliższe sercu młodego pokolenia, ale stare nie utraciły swej atrakcyjności. …

Warto wiedzieć na czym siedzisz!

Krzesło, bo o nim mowa, to mebel do siedzenia, z oparciem z tyłu, przeznaczony dla jednej osoby, do relaksu i wypoczynku. To mebel bardzo oczywisty, który po prostu jest. Bez niego nie mogłoby odbyć się żadne spotkanie. Korzystamy z niego codziennie i to nic nadzwyczajnego. Tak zwyczajny mebel o bardzo interesującej historii. Ten prosty, codzienny mebel miał w historii wiele odsłon, wiele typów i zastosowań, czasami bardzo zaskakujących. Każda z epok wydała swoje typy.

 

Do sprawowania władzy, dla gości, do czytania, do oglądania nieba, do palenia tytoniu, z szufladkami do przechowywania różnych drobiazgów, do czyszczenia butów, w gabinecie dentystycznym czy najbardziej przerażająca, odsłona tego mebla – krzesło elektryczne.

Na krześle spędzamy znaczącą a może nawet większą część naszego życia. Krzesło służy nam pomocą w szeregu niezbędnych czynności w naszym codziennym życiu – siedzimy podczas jedzenia, siedzimy w pracy, przy czytaniu, w trakcie rozrywki i podczas odpoczynku. Od kiedy tylko u człowieka zaistniała potrzeba, żeby usiąść, spocząć po wysiłku, krzesło tak dzisiaj nazywane, pełniło rolę protezy dla zmęczonego organizmu. Dzięki swej pomysłowości człowiek, potrafił zastosować dostępne w przyrodzie materiały i umiejętnie je wykorzystać. Podobnie jak w przypadku wynalezienia koła tak i wynalazca krzesła nie jest nam znany i jego forma ostateczna, znana nam dzisiaj, została poprzedzona różnymi, naturalnymi formami siedzenia; na przydrożnym kamieniu, pniu czy na nierówności wokół ogniska. Trudno jednak było przenosić takie formy, więc najważniejszą cechą tych dawnych i obecnych form jest możliwość przenoszenia, składania czy sztaplowania.

Były krzesła-trony egipskie, greckie, bizantyjskie, romańskie, gotyckie kościelne, renesansowe, wczesnobarokowe, angielskie barokowe i angielskie klasyczne, biedermeierowskie i secesyjne. W każdej z epok, ten mebel zawsze ściśle nawiązywał do architektury. A elementy zdobnicze charakterystyczne w danej epoce doskonale znajdowały zastosowanie jako detale architektoniczne w ogromnych katedrach jak i w niewielkich meblach.

Symbolika krzesła

Symbolika krzesła jest dość przestronna. Ten mebel może wypełniać kąt pomieszczenia, zaraz po stole jest głównym elementem wystroju. Jest również niezbędnym elementem w organizowaniu przestrzeni do pracy i wypoczynku. Ten powszechny mebel może relaksować, ale także wywoływać respekt czy nawet strach. Krzesło przyciąga gości, na nim witasz i usadzasz gości przy stole, przypadkowo lub według ustalonego schematu. Wywołuje respekt, gdy siedzi na nim władca, ważna osobistość czy twój szef. Budzi lęk, gdy jesteś u dentysty w poczekalni i sieje strach, gdy mowa o krześle elektrycznym.

Krzesło jak się okazuje to nie tylko mebel do siedzenia. Korzystamy z niego, gdy wykonujemy drobne czynności domowe, rozciągamy się i gimnastykujemy, stajemy na nie wbijając gwoździe w ścianę, myjemy żyrandol, wieszamy firany czy po prostu wieszamy na nim zdjęte przed chwilą ubrania.

Z dzieciństwa pamiętamy swoje ulubione krzesło. A codziennie dojeżdżając do pracy lubimy w tramwaju czy autobusie zajmować to samo miejsce siedzenia. A ze sposobu w jaki siedzimy można wyczytać zmęczenie oraz nastrój a nawet status zawodowy i społeczny. Jeżeli krzesło jest ergonomiczne to będziemy na nim siedzieć długo i wygodnie. Jest to szczególnie ważne, aby wygodnie i poprawnie siedzieć podczas wielogodzinnej pracy przy biurku. Gdy zaś jest źle skonstruowane, nieprzystosowane do naturalnej pozycji człowieka, siedzenie na takim krześle szybko nas zmęczy. Często stosuje się niewygodne siedzenie lub nawet brak miejsc siedzących podczas negocjacji. Zaś puste krzesło przy stole może symbolizować brak kogoś, kto odszedł na zawsze.

Przez wieki krzesło ewoluowało, ten prosty codzienny mebel przyjmował wiele interesujących form, charakterystycznych dla swej epoki. Na tych kilku przykładach poniżej możemy zaobserwować wielorakość ozdób i kształtów, jakie przyjmował. Niektóre z przykładów wciąż towarzyszą nam w codziennym życiu.

Zapraszamy do obejrzenia krzeseł z naszej oferty; https://mebleonedesign.pl/krzesla

Literatura; Meble stylowe, Gyula Kaesz

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl